Téma klimatických zmien zaujala

Síce v dištančnej výučbe, ale aj tak sa Študentský parlament rozhodol spestriť čas strávený štúdiom a odštartoval prvý týždeň Študentských dní nitrianskych univerzít. Aj keď momentálna situácia nedovoľuje usporiadať tradičné podujatia, na ktoré sú študenti zvyknutí, rozhodli sme sa poňať ho z iného súdka, ako inak – online.
V týždni od 16. 11. do 19. 11. mohli študenti na sociálnych platformách sledovať rôzne diskusie na jednu tému, a to bola práve problematika klímy a životného prostredia. V čase, kedy sa obracia pozornosť najmä na epidémiu, sme sa rozhodli, že tento týždeň bude patriť tomu, čo tu bolo dávno pred nami a snáď to zostane aj po nás.
Všetci, spoločne, za klímu!
Týždeň „Študenti klíme“ odštartoval o 19.00 h prvým rozhovorom s Mišom Sabom, ten je jedným z hlavných protagonistov v petícii „Klíma ťa potrebuje“, tá sa stala najväčšou online podpisovou akciou v histórii krajiny. Zmyslom tohto projektu je najmä zaviazať vládu, aby do konca roku 2021 pripravila štátnu stratégiu uhlíkovej neutrality. Plán podporilo viacero známych osobností, medzi nimi aj prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Petíciu podpísalo viac ako sto tisíc ľudí, ktorým nie je ľahostajné naše životné prostredie. Michal však nebojuje len za problematiku klímy, ale aj za lepšie návyky obyvateľstva, pravidelne zbiera odpadky, venuje sa osvete a propaguje veci, ktoré pomáhajú chrániť prírodu. Moderátorke diskusie Viktórii Kyselovej prezradil, ako sa zmenil jeho život potom, ako si začal uvedomovať, že prírodu treba chrániť a aj to, aké sú jeho tipy a triky, ako sa správať, aby sme prírode pomáhali, nie škodili. Podľa neho každý môže pomôcť planéte, nepotrebuje na to slávu ani žiadnu petíciu. „Všade je kopa odpadkov, ktoré treba vyzbierať, stačí sa len odhodlať, nahovoriť svojich známych a urobiť si čistiacu brigádu,“ dodal s úsmevom Michal.
V utorok Viktória Kyselová privítala troch odborníkov, ktorí sa venujú problematike životného prostredia a ochrane ovzdušia. O klimatických zmenách z vedeckého a politického hľadiska nám prišiel porozprávať docent Peter Mederly – ten pôsobí na Katedre ekológie a environmentalistiky na UKF, spolu s ním sa do debaty zapojil aj docent Horák, ktorý pôsobí na Katedre biometeorológie a hydrológie na SPU. Trojicu našich hostí doplnil doktor Attila Tóth z Katedry záhradnej a krajinnej architektúry.
Keď ani móda nie je výnimkou
Streda sa niesla v znamení separovania, udržateľnej módy a kompostu. Presne toto sú témy, na ktoré často upozorňuje ďalší hosť Viktor Vincze. Moderátor televíznych novín nie je aktívny len na televíznej obrazovke, ale aj na svojom instagramovom účte. Ten mu slúži na osvetu všetkých ľudí, ktorí ho sledujú. Upozorňuje na klimatické zmeny, propaguje mestskú hromadnú dopravu, nakupuje v sekáčoch a nebojí sa hovoriť o všetkom. Otvára témy, ktoré sú tabu spoločnosti a rád rozvíja diskusie so svojimi sledovateľmi. Svoju popularitu na instagrame používa najmä na vzdelávanie ostatných, ktorým často odporúča svoje tipy, ako žiť tak, aby sa nám aj planéta poďakovala.
V posledný diskusný deň, vo štvrtok, nám o separovaní a bezobalovom živote prišli porozprávať Bc. Diana Bubancová z UKF a Bc. Zuzana Špuntová z SPU. Diskutovalo sa najmä o tom, ako sa dievčatá dostali k tejto ekologickejšej forme života, čo ich k tomu viedlo a ako ich to ovplyvnilo. Pretože je jednoduché začať žiť v ohľade s prírodou a dokáže to naozaj každý. Naše hostky sa s nami podelili o svoje tipy na bezobalové formy a tiež sa rozhovorili o tom, že separovať nie je naozaj žiadna veda.
Štvrtková debata zakončila týždeň „Študenti klíme“. Ak ste náhodou jednu z viacerých diskusií nestihli, nič sa nedeje, všetky sú online dostupné na instagramovom profile Študentského parlamentu UKF. To, že sa vám tento nový projekt páčil sa odrazilo aj na čísle videní, pozrelo si ich viac ako 2500 ľudí. Sme radi, že klimatické zmeny a životné prostredie Vám nie je cudzie, preto je potrebné o tom hovoriť. A preto sa netvárme, že nás sa to netýka a neodvracajme tvár pravde, ktorej musíme čeliť. Síce každý z nás je len zrnkom v mori, ale spolu tvoríme oceán, a preto sa spájajme na tie dobré projekty, ktoré za to stoja a ukážme, že ani nám to nie je jedno.
Avšak týmto týždňom sa ŠDNU ani zďaleka nekončia. Od 23. 11. začína Týždeň kvízov, ktoré potrápia vaše mozgové závity, v hre sú zaujímavé ceny. Kvízy prebiehajú cez aplikáciu Kahoot, kde sa môžu zapojiť všetci súťaženiachtiví študenti. Týždeň ozvláštni aj koncert skupiny Virvar, ktorá sa predstaví v stredu, podujatie bude streamované cez instragramový profil. Týždeň ukončí koncert kapely Smola a hrušky, ktorí vás stopercentne naladia na pekný víkend.
Text: Gabriela Pitoňáková